Edirne Sosyal Bilimler Lisesi’nin kurucu ortak olduğu, altı ülke on üç okul işbirliği ile devam eden ‘I ama a volunteer of my sustainable city’  (Sürdürülebilir şehrimin gönüllüsüyüm) e Twinning projesinde öğrenciler BM tarafından kabul edilen 17 sürdürülebilirlik kriterinden 8’i hakkında çalışmalar kapsamında. 


6 ülkenin öğrencileri oluşturdukları karma takımlarla su, enerji, kadın, eğitim, ekosistem, yoksulluk, sağlık ve iklim konularında araştırma yaparak yaşadıkları şehirlerden güzel örnekleri birbirleri ile paylaştı. Çeşitli kampanyalar düzenleyerek dezavantajlı okullara ve mültecilere yardım eden öğrenciler, çevre gezileri ile sürdürülebilir bir şehir için neler yapılmalı konusunu yerinde gözlemledi.


Bu kapsamda Edirne Sosyal Bilimler Lisesi öğrencileri ve proje danışman öğretmenleri Edirne Katı Atık Düzenli Depolama ve Bertaraf Tesisi’nde inceleme gezisi yaptı. EDİKAP yetkilisi tesis sorumlusu Olcay Ayluayan tarafından tesisin çalışması, çöplerin işlenmesi ve enerjiye dönüşüm süreci anlatıldı. Günde 250 ton çöpün işlendiği tesisin çalışma prensipleri ve planlanan ilavelerle daha da geliştirilebileceği belirtildi.


Okul müdürü Metin Çermaoğlu, “Okulumuzda pek çok ERUSMUS, eTwinning ve diğer kurumlara ait projeleri öğrenci merkezli olarak yürütüyoruz.. Gezinin düzenlenmesine yardımcı olan EDİKAP yetkililerine ve Edirne Belediyesi’ne teşekkür ediyoruz” dedi.

http://www.hudutgazetesi.com/haber/72177/cop-tesislerinde-proje-calismasi.html